Vysílání 11.května 2016

Omlouváme se všem posluchačům za zhoršený zvuk v začátku vysílání, který byl způsoben technickými problémy.

Pavel Maurer – s pořadatelem a organizátorem prestižního Grand Restaurant Festivalu se diskutovalo nejen o jídle, ale též o skautu, stromech, životě… . JUDr. Marie Vodičková –  na téma děti a jejich ochrana s bývalou předsedkyní Fondu ohrožených dětí, která i dnes těmto dětem pomáhá po založení nového sdružení SOOD. Radomír Pekárek - šéfredaktor zpravodajského portálu Prvnizpravy.cz a Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP, odpovídali na otázky typu Čeká nás příchod totalitního západu? Žijeme opravdu ještě v demokracii? Kdo se snaží ovlivňovat naše myšlení? a mnohé další.

 

Záznam z vysílání České Konference – 11.5.2016

S prvním hostem panem Pavlem Maurerem putovala úvodní slova rozhovoru plynule od skautských hodnot a osobního setkání s panem Foglarem, přes jídlo a Grand Restaurant Festival až po prožití klinické smrti po úraze na lyžích. Stěžejním tématem však přeci jen nakonec zůstalo jídlo. Pozastavil se třeba nad vydáváním kuchařských knih, zda jsou ještě vyhledávané či zda dnes lidé více „listují“ na internetu. S jídlem souvisí i velice častý nešvar, tj. plýtvání. Pan Maurer uvedl, že např. v Evropě se znehodnotí, tj. nespotřebuje  až 30 % vyprodukovaných potravin, v Americe přiznávají dokonce 40 až 60 %.  V této souvislosti  zavzpomínal na svou babičku, která nejen vařila úsporně, ale vážila si též každé sirky, kterou dokázala použít i nadvakrát. Nutno dodat, že zápalky tehdy měly poněkud lepší kvalitu než dnes.  Pan Maurer jako znalec gastronomie zkonstatoval, že v této oblasti jako kdyby chyběly ženy; dnešním trendem je i v domácnostech, že muži občas rádi vaří. Ženy zase občas vaří jen z povinnosti. A taková občasná „výměna povinností“ prý přináší dle jeho názoru blahodárné důsledky. Hovořilo se také o hygieně při zacházení s potravinami ve veřejném stravování a nedostatečně vysokých pokutách, protože v některých případech jsme jako strávníci ohrožováni důsledky značné hygienické nedostatečnosti. Zavzpomínali také na známé francouzské filmy „Křidýlko nebo stehýnko“ či „Grand Restaurant pana Septima“. Pan Maurer totiž vydává každoročně publikaci Průvodce Grand Restaurant a také pořádá zajímavý gastronomický festival. Pozval posluchače na poslední květnový víkend do Královských zahrad Pražského hradu, kde se bude odehrávat prezentace jídla prestižních restaurací. Těšit se můžeme na několik desítek stánků se specialitami, se kterými se běžně jen tak nesetkáme. Zmínil, že v České republice máme již 3 restaurace, které obdržely michelinskou hvězdu, vytoužené ocenění nejednoho šéfkuchaře. Nemáme však zapomínat, že žijeme v části světa, kde máme co jíst a dokonce si můžeme dovolit plýtvat, a uvědomit si, že jsou části světa, kde takové štěstí lidé nemají. Dále byla krátce diskutována současná společenská situace a co se ze života lidí vytratilo. Pan Maurer postrádá ty úplně jednoduché lidské hodnoty, lásku k bližnímu, v podstatě základní slušné lidské chování. Tam někde je třeba hledat začátek příčiny toho, co se dnes ve společnosti děje.

Jméno druhého hosta, paní JUDr. Marie Vodičkové, je neodmyslitelně spojeno s dětmi, respektive s ochranou jejich práv.  Bývala dlouholetou předsedkyní Fondu ohrožených dětí. Tento fond ve své době pomohl vybudovat několik azylových domů pro děti, včetně tzv. „Klokánků“. Co stojí za současnými finančními problémy FOD? Jakým nařčením musela paní doktorka čelit a jaký byl důvod její rezignace na předsednictví ve Fondu ohrožených dětí? Co se skrývalo za pojmy restrukturalizace či nutné reorganizace Fondu? MPSV zavádí nové způsoby péče o ohrožené děti, a s nimi údajně nebyly v souladu principy dosavadního fungování a činností FOD. Paní doktorka pohovořila o tom, jaké jsou dnes postupy pro děti, kterým chybí rodina či jiné podmínky pro jejich rozvoj a „normální“ život. Podívám-li se na stránky Fondu ohrožených dětí, zjistíme, že po více než desítce let byly v průběhu loňského i letošního roku zrušeny spousty azylových domů či asistenčních center, z nichž jen několik málo bylo převedeno pod jiného provozovatele. Potřebných dětí statisticky neubývá, naopak. V kontrastu s tím se však legislativa nijak „nezlepšuje“, naopak každý další návrh celou situaci spíše komplikuje. Co nepříznivého přinesla novela zákona v oblasti pěstounské péče? Vidí paní JUDr. Vodičková nějaké východisko? Jak vnímá situaci v čase, např. před rokem 1989 a dnes? Paní doktorka založila v prosinci 2015 nové sdružení – SOOD – Sdružení na ochranu ohrožených dětí. Má svou krizovou telefonní linku 725 999 161 určenou např. pro těhotné ženy v tísni. Podpořit toto sdružení mohou lidé zasláním finančního příspěvku na č. ú. 151151156/2010.

V závěru vysílání střídavě hovořili pánové Radomír Pekárek, šéfredaktor zpravodajského portálu Prvnizpravy.cz a Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP. Zmínili, pod čím vlivem vysílají naše mainstreamová média. Obecně je všude spousty negace, přestože všichni vlastně toužíme po opaku. Jsme terorizováni neobjektivním zpravodajstvím. Veřejnoprávní média si zvou k diskusím významné osobnosti a zdá se, jako by se oprašovala hesla „kdo není s námi, je proti nám“ apod. Obklopení jsme rovněž různými seriály, filmy, dokumenty. Pánové však vnímají, že většina národa má zdravý selský rozum a že ho lidé dokážou použít i při sledování veřejnoprávních médií. Normální člověk nebude fanaticky protěžovat to či ono, ale přikloní se na stranu zdravého rozumu. Xenofobie – strach z neznámého, je nám Čechům ostatními předhazována. Vše nálepkujeme a škatulkujeme, paušalizujeme a zobecňujme. Jakoby se vracela doba, kdy jsou již zase témata, o kterých se nedoporučuje mluvit. Nastává snad nějaké období nové totality, kdy mocenské síly přicházející z EU či Ameriky ovládnout „zbytek“ světa, který se vymyká a chce jít vlastní cestou? Co se napříč Evropou aktivuje? Je nutné si uvědomit, že ta totalita přichází právě z médií. Proto je důležité udržet si odstup a hledat mezi řádky. Mít vlastní názor a vybírat si ze všeho to dobré. Takže - neškatulkovat, neposuzovat a neodsuzovat.

 

Sdílet článek

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn