Vysílání 14.září 2016

Mgr. Bc. Vít Rakušan – starosta města Kolín byl zpovídán moderátorem Stanislavem Rudolfským na téma voleb, společenské odpovědnosti lidí politicky činných a mnohého dalšího. Další dva hosty provázel moderátor pan Karel Kříž. RNDr. Marian Kechlibar – se svým vstupem „Na západní frontě klid“ přiblížil další vývoj situace politického dění nejen v Evropě. Petr Hepnar – hudebník, textař, fotograf, dokumentarista, kameraman a režisér  který mimo jiné stál u zrodu projektu Creative Gate v Praze.

 

 

Záznam z vysílání České Konference – 14.9.2016

Prvního hosta uvítal moderátor pan Stanislav Rudolfský. Byl jím Mgr. Bc. Vít Rakušan, úřadující starosta a zastupitel města Kolín. Do politiky vstoupil až v roce 2015, je členem strany „Starostové a nezávislí“. Přesto jeho vzestup byl rychlý. Je to člověk, který velice lidským způsobem chápe své poslání. Přestože nemá až tak veliké ambice, je považován za vhodného kandidáta na post hejtmana Středočeského kraje. Hovořil o prioritách a vizích, které jsou nejdůležitější při plánování změn v dotčeném kraji. O tom, kde má začít cesta za cílem. Již není za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté. V rozhovoru s moderátorem se zamýšlel nad tím, že mezi vrcholnými politiky nezdají se býti právě lidé, kteří by zvládali své role. Naopak mezi lidmi na nižších postech a mezi starosty měst jsou lidé, kteří pro své malé „území“ vybojovali a vyzískali mnoho dobrých kroků. Osobnosti zde tedy jsou, musí však jen nalézt v sobě sílu k jakési „vnitřní oběti“ a vyzvednout své schopnosti nad rovinu osobní každodennosti. Domnívá se, že dnešní doba se za posledních 10 let velmi změnila. Např. slova válka, strach, konflikt jsou více frekventované než dříve, ale proč? Je to jen z nedostatku vize? Cítíme se v ohrožení?  V 90. letech se mnoho politologů domnívalo, že bipolární svět skončil. Ve skutečnosti však nic takového neskončilo. Byla to jen malá přestávka, po které stojíme ve světě, kdy strach je opět přítomen. Učíme se žít v realitě zpráv, které bychom ještě před deseti lety nepovažovali za normální či možné. Situaci přirovnal k postavení kantora, neboť byl i středoškolským učitelem – než předstoupí před studenty, musí mít cíl, kam chce za dobu trvání vyučování dospět, kam své svěřence posunout. To samé by měl prožívat i politik při převzetí odpovědnosti za svěřené území. Téma rozhovoru se dostalo i k víře. Myslí si pan Rakušan, že politik by měl věřit v Boha? Jaký má on sám náhled na víru jako součást života nejen politického?

Další dva bloky vysílání moderoval pan Karel Kříž. Se svým pořadem „Na západní frontě klid“ vstoupil do vysílání pan RNDr. Marian Kechlibar.Popsal aktuální situaci v Německu. Zmínil např. postavení kancléřky Angely Merkelové vůči tureckému prezidentovi Erdoganovi a již velmi rozšířenou fotografii těchto dvou politiků na setkání v Pekingu, která se zřejmě zapíše do historie svou symbolikou jakéhosi stavu podřízenosti a nadřízenosti Německa a Turecka. Pro zajímavost se na tento snímek můžete podívat na stránkách www.kechlibar.net. Dále se pan Kechlibar vrátil ještě jednou k jarním volbám v Rakousku, po kterých se nečekaně rozpoutala tzv. lepidlová aféra. Výsledek voleb byl tehdy zpochybněn kvůli korespondenčním hlasům. Pochybnosti o výsledku byly veliké a proto budou  volby opakovány. Druhé kolo bylo stanoveno na říjen. Ovšem došlo k jistým technickým problémům, a tím byly obálky, které jaksi nedrží zalepené. Předčasně rozlepená obálka však již není platným hlasem., a to ani pokud se rozlepí sama od sebe či hlasujícím. Tuto obálku nesmí znovu ani zalepit. Vyslechněte si humorné pozadí a následky tohoto zjištění v podání pana Kechlibara J. V dalším rozhovoru jsme mohli nahlédnout do pozadí voleb v USA, problémy provázející demokratickou kandidátku Hilary Clintonovou a to, jakou politickou strategii by USA nastoupily, pokud by ve volbách zvítězil republikán Donald Trump jako tvrdý businessman. Dalším aktuálním tématem byl samozřejmě ještě „Brexit“.

Poslední host pan Petr Hepnar má široký záběr. Je textař, fotograf, dokumentarista, kameraman a režisér. Je rovněž hudebníkem, který spolupracuje na hudebních projektech, skládá hudbu k divadlu, filmu, znělkám či reklamním spotům. V současné době např. natáčí dokumentární filmy. Stál u zrodu projektu Creative Gate v Praze. Sám sebe zřejmě považuje za člověka, který si umí představit dělat cokoli, co ho baví, ale musí vždy sám vyvinout iniciativu. Krása v umění a v přírodě člověka kultivuje a vede k rovnováze v životě. Hovor se stočil i na duchovní stránky věci a jak se promítají do jeho práce. Co lidé v současné době potřebují, jak se např. dá vypořádat s pocitem zmaru či beznaděje? Jak toto vše vnímá pan Petr Hepnar? Jak si vytváří svou vlastní vnitřní disciplínu, aby zvládnul vše, co si předsevzal? Pořadem zaznělo i několik vlastních pěkných skladeb pana Hepnara. 

Sdílet článek

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn